دفتر مرکزی: تهران خیابان انقلاب، دروازه دولت، خیابان خاقانی، پلاک۱۲

جزئیات مقاله

image
چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

در محیط هایی که هوای گرم و همچنین خشک وجود دارد، استفاده از ابزارهایی چون چیلر هوا خنک به شما این امکان را می دهد تا محیط های اداری و یا بسته خود را برای کار و یا زندگی با هوای مطبوع جایگزین نمایید. چیلر هوا خنک یکی از روش های خنک سازی و افزایش رطوبت هوا می باشد که به کمک روش سیکل تبرید تراکمی بخار باعث دفع حرارت در کندانسور می شود و می تواند هوای محیط را خنک سازی کند.

 

چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

 

انواع چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک در بازار انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز و کارکرد به دو حالت کمپرسور و کندانسور دسته بندی می شوند. در حالت چیلر هوا خنک کمپرسور مدل های مختلفی طراحی شده است که شامل روتاری، اسکرال، پیستونی،سانتریفیوژ و... می باشد و در مدل های کندانسور هم میتوانید شاهد مدلهای یکپارچه ودوپارچه باشید. اما استفاده از این دو مدل از چیلرها بسته به شرایط جوی و محیطی می باشد و شما می توانید براساس شرایط مختلفی چون؛

1.شرایط اقلیمی و جوی محیط

2. میزان نیاز پروژه به بار برودتی برای محیط

3. میزان هزینه در نظر گرفته شده برای پروژه

4. کامل بودن امکانات فنی و فضایی برای اجرای کامل طرح

بستگی دارد که می تواند سبب تغییر در نوع این سیستم برای استفاده در محیط باشد. با اینکه تفاوت های زیادی در طراحی این نوع چیلرها وجود دارد، اما تمام هدف آنها، ایجاد کردن هوای خنک و رطوبت مناسب برای مکان های بسته می باشد.

 

اجزای تشکیل دهنده چیلر هوا خنک

در اصل این نوع ابزار دارای 4 رکن اصلی می باشد که باید حتما در طراحی یک سیستم چیلر هوا خنک در نظر گرفته شود، این مولفه ها شامل؛

• کمپرسور

• کندانسور

• شیر انبساط

• اواپراتور

که هر کدام بسته به نوع چیلر هوا خنک می تواند حالت متفاوتی داشته باشد. در مدل های مختلفی که از این ابزار در بازار وجود دارد دو نوع چیلر هوا خنک و آب خنک دیده می شود که یکی براساس گاز فعالیت می کند و دیگری به کمک سیالات و انتقال هوا از طریق آب باعث خنک سازی محیط می شود.

 

روش کارکرد چیلر هوا خنک چگونه است؟

همانند سکیل و روش کار تبرید تراکمی بخار، در این سیستم نیز هوا با دمای پایین وارد کمپرسور می شود و تا حد بسیار زیادی فشرده می شود و متراکم می شود، با انجام این عمل و به وجود آمدن اصطکاک به مرور دمای هوا نیز افزایش پیدا می کند و بعد از داغ شدن به اندازه کافی، بخار داغ توسط خروجی موجود در کمپرسور وارد کندانسور و به کمک هوای محیط خنک می شود، این روش تا زمانی ادامه پیدا می کند که این هوا تبدیل به مایع مبرد خواهد شد. بعد از این مرحله، حال این ماده از طریق محفظه ای به شیر انبساط متصل می شود و افت فشار بسیار زیادی را پیدا می کند و در این عمل به دلیل تبخیر شدن بخشی از مایع مبرد دمای آن نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

در این حالت و بعد از پایان فرایند خنک سازی هوا، این مایع و جریان سرد دو فازی که شامل مخلوط مایع و گاز می باشد وارد بخش اپراتور می شود با تا جذب گرمای مورد نیاز، سرمایش ایجاد شود، بعد از رسیدن مایع مبرد به این مرحله حال، به صورت کامل تبخیر می شود و با ادامه دریافت بیشتر گرما، مبرد بار دیگر به شکل هوای داغ برمی گردد و این فرایند به صورت کامل تکرار می شود تا مجدد هوای سرد تولید شود.

 

چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

 

کاربردها و مزایای استفاده از چیلر هوا خنک

به صورت کلی این نوع سیستم خنک سازی به دو دسته بندی تهویه مطبوع و برودت صنعتی دسته بندی می شوند، اما امروزه به دلیل مصرف برق کمتر این سیستم نسبت به روش های قدیمی تر استفاده بیشتری از آنها در محیط های مختلف می شود و دلایل بسیاری وجود دارد که می توان از چیلر هوا خنک به عنوان یک روش تثبیت و یا تغییر شرایط هوایی استفاده نمود.

 

طراحی و پیاده سازی آسان

نبود سیستم برج خنک کننده و نبود سیستم هایی چون سختی گیر آب، در چیلر هوا خنک، باعث کاهش لوله کشی و کاهش هزینه های نصب و نگهداری می شود، در نتیجه استفاده از این چیلرها در محیط های مختلف بسیار به صرفه تر و راحت می باشد وسالانه نیز هزینه کمتری برای بررسی و تعمیر آن صرف خواهد شد.

 

کمبود منابع آبی

امروزه بحران بی آبی و قطعی آب یکی از مشکلاتی است که باید مراقب آن بود، از این رو استفاده از چیلر هوا خنک به شما این امکان را می دهد تا صرفه جویی بیشتری در آب داشته باشید و گام مصرفی برای کاهش مشکلات آبی در محیط کاری خود و مخصوصا در بخش های گرم کشوری بردارید.

 

قابلیت استفاده در اقلیم های مختلف

سیستم چیلر هوا خنک به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر محیط های گرم و خشک و به دور از آب، بتوانید از آن در محیط های شرجی نیز استفاده نمایید.

 

کاربرد چیلر هوا خنک برای ایجاد تهویه مطبوع

در سیستم های تهویه مطبوع، آب سردی که توسط چیلر ها تولید می شود با گردش در درون مبدل های حرارتی هوایی مانند کویل ها و یا فن های بزرگ، جریان هوای خنک را در محیط پخش می کنند و سرمایش مورد نیاز مکان های مسکونی و یا اداری را فراهم می کند. در این روش گرمای نهان و هوای سرد هردو به خروجی مبدل منتقل می شوند می توانند هوای بهتر و خنک تری را نسبت به سرمایش تبخیری(مانند کولر آبی،زنت) به وجود آورد.

 

چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

 

کاربرد چیلر هوا خنک در بخش صنعت

استفاده از روش چیلر هوا خنک به منظور ایجاد یک محیط خنک به منظور نگهداری و محافظت از لوازم صنعتی می تواند بسیار موثر و گستره زیادی داشته باشد. استفاده از این روش در صنایعی چون پلاستیک،فلزکاری،ماشین ابزار و ریخته گری می تواند تا حد زیادی لوازم صنعتی را در مقابل گرما مصون نگه دارد. این نوع چیلر هوا خنک که در محیط های صنعتی استفاده می شوند به دلیل داشتن ثبات زیاد می توانند در دو حالت مرکزی و غیر مرکزی، نصب و راه اندازی شوند و جهت تولید آب سرد از منفی 10 درجه تا 3 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار میگیرند.

 

کاهش صدای کارکرد چیلر هوا خنک

یکی از مواردی که همیشه به دنبال کاهش آن هستند، استفاده از ابزارهایی برای کاهش صدای فن ها در چیلر هوا خنک می باشد که امروزه به کمک ابزارهای جدید موجود در بازار به خوبی می توان با آن مقابله کرد.

 

کانوپی صداگیر

این ابزار به شما این امکان را می دهد تا کمپرسور خود را به صورت کامل مخفی کنید، عایق طراحی شده برای این صداگیر می تواند تا بیش از 8dB صدای فعالیت کمپرسور را کاهش دهد که سبب کاهش صدای کالی فرایند چیلر هوا خنک می شود.

 

چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

 

ژاکت صداگیر

اگر به دنبال کاهش صدای کمپرسور خود هستید، می توانید از این نوع ژاکت های عایق صدا نیز استفاده کنید که می توانند تا 10 dB الی 12dB صدای ساطع شده را کاهش دهند. این نوع ژاکت به صورت کامل و به کمک زیپ، تمام کمپرسور را در خود جای می دهد و مانع خروج صدا می شود.

 

آکسی تاپ

استفاده از اکسی تاپ که به آن دیفیوزر نیز گفته می شود یکی از روش های جدید برای کاهش صدای فن ها در سیستم چیلر هوا خنک می باشد. این ابزار با افزایش سطح مقطع جریان هوای عبوری، باعث تقویت و افزایش فشار می شود و می تواند صدای ناشی از دریافت هوا را کاهش دهد. از طرفی این ابزار به منظور ایجاد فشار مناسب هوا، می تواند میزان هوادهی را تا 10 درصد نیز افزایش دهد.

 

فلو گرید

با استفاده از این ابزار در فن های ورودی، شما می توانید صداهای پایین فن را تا حدود زیادی از بین ببرید. در این روش و استفاده از این محافظ ها، میزان ورودی هوا کاهش پیدا نمیکند و اختلال در سیستم چیلر هوا خنک به وجود نمی آید.

 

چیلر هوا خنک و کاربردهای آن در محیط های صنعتی و خانگی

 

کنترل دور فن

هرچه سرعت فن ها بیشتر باشد به وضوح میزان صدای خروجی آنها نیز بیشتر خواهد شد به همین منظور با بررسی و کنترل کردن دور فن ها می توانید صدای اضافه فن ها را تا حدود زیادی کاهش دهید. به عنوان مثال در هنگام شب و تاریکی هوا شما می توانید به منظور کاهش سر و صدای سیستم چیلر هوا خنک میزان دور فن ها را تا حدود زیادی کاهش دهید، زیرا علاوه بر خنکی هوا در طول شب، فعالیت کمتری نیز در محیط انجام می شود و همین موضوع سبب خنک سازی ساده تر محیط می شود.

 

عایق کاری سیستم چیلر هوا خنک

یکی از مواردی که حتما در هنگام استفاده از سیستم چیلر هوا خنک باید در نظر داشته باشید، عایق بندی بخش های مختلف این سیستم می باشد، زیرا می تواند راندمان کار این دستگاه را تا حدود زیادی افزایش دهد. دو بخش مهم برای عایق کاری در این نوع سیستم ها وجود دارد که شامل، عایق کاری لوله های موجود در سیستم ورودی و خروجی و عایق کاری پوسته اصلی ورودی و خروجی آب و هوا می باشد که سبب می شود بخش های مختلف چیلر هوا خنک در مقابل گرد و غبار و یا آب بسیار مقاوم باشند.

چیلر هوا خنک به شما این امکان را می دهد تا بتوانید هوای مناسب و موردنیاز خود را در محیط های اداری و یا صنعتی در اختیار داشته باشید و ...