دفتر مرکزی: تهران خیابان انقلاب، دروازه دولت، خیابان خاقانی، پلاک۱۲

جزئیات مقاله

image
معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

چیلرها به عنوان یکی از مهم ترین ابزارها و وسایل تولید سرما و برودت می باشند که در گذشته بیشتر در بخش صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه با رشد این صنعت و تکنولوژی حال از آن می توان برای بخش های اداری و یا شرکتی نیز به منظور تامین هوای مطبوع استفاده نمود. چیلرها به کمک آب سرد تولید شده و فن های موجود می توانند هوای خنک را به همراه رطوبت مناسب وارد محیط شما کنند و این امر سبب تغییر حالت هوا و ثبات آن برای آسایش بیشتر می شود. چیلرها در دو دسته چیلر تراکمی و جذبی وجود دارند که در ادامه مقاله به بررسی چیلر تراکمی خواهیم پرداخت.

 

معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

 

چیلر تراکمی چیست و چگونه کار می کند؟

چیلر تراکمی در اصل براساس یک سیکل تبرید بخار که به آن به اختصار کانو نیز گفته می شود ساخته شده است. در این روش یک سیال مبرد وجود دارد که به عنوان یک واسط می تواند گرما را از یک جسم مانند هوا و یا آب دریافت کند و آن را در محیط دیگری دفع کند، با این روش آب و یا هوای موردنظر خنک شده و توسط فن ها به محیط مورد نظر ارسال می شود. اما چیلر تراکمی شامل اجزای خاصی می باشد که در هر بخشی نیازمند استفاده از آنها هستید، این اجزاء شامل، کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اپراتور می باشد که هر کدام به منظور کنترل و افزایش بهره وری باید در یک سیستم چیلر تراکمی وجود داشته باشد. نحوه کارکرد چیلر تراکمی به گونه ای می باشد که سیال که به صورت هوای داغ (بخار داغ) می باشد، وارد کمپرسور چیلر می شود و تا فشار بسیار بالایی تراکم پیدا می کند. هرچه میزان فشار در این مبرد بیشتر می شود، میزان دما نیز افزایش پیدا می کند و هوای داغ بسیار گرم تر از حالت اولیه خود می شود. سپس این مبرد به کمک سیستم خروجی وارد کمپرسور می شود و دمای آن تا حد اشباع خنک سازی می شود و به مرور با دفع گرمای اضافه به مایع یا مبرد سرد تبدیل می شود. حال این مایع با عبور کردن از شیر انبساط موجود در چیلر تراکمی به صورت ناگهانی افت فشار بسیاری را تحمل می کند به گونه ای که مقداری از این مایع مبرد تبخیر می شود و باعث کاهش دمای جریان عبوری خواهد شد که سبب آن کاهش فشار به صورت کاملا ناگهانی می باشد. با این روش و با کاهش دما در ماده مبرد و اختلاف دما با هوای موجود در محیط، سرمایش پدیدار می شود و وارد سیستم اپراتور می شود و با وجود جریان دوفازی موجود در این سیستم مجدد مایع با از دست دادن سرمای خود به فشار ثابت و اولیه خود می رسد و مجدد این سیکل با ورود دوباره این گاز داغ به کمپرسور از سر گرفته می شود.

 

معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

 

انواع کاربردهای چیلر تراکمی

چیلرها در اصل برای دو منظور طراحی شده اند که یک برای مصارف تهویه مطبوع و برودت صنعتی می باشد، که هرکدام بسته به نوع محیط و ابعاد پروژه می تواند متفاوت باشد.

 

ضرورت چیلر تراکمی در تهیه هوای مطبوع

در محیط هایی که آب و هوای گرم و خشک و یا با رطوبت زیاد وجود دارد، نیازمند تولید هوای مطبوع هستیم که برای این کار از انواع چیلر تراکمی می توان استفاده کرد. این نوع چیلرها با به حرکت درآوردن آب سرد در بین لوله های موجود در سیستم چیلر تراکمی به کمک کویل ها و یا فن های موجود،می توانند هوای خنک را به محیط های موردنظر انتقال دهند و با ترکیب میزان مورد نیاز رطوبت، هوای محیط را کاملا ثابت نگه دارند. این ابزار برای بخش های ساختمانی، اداری و یا تجاری بسیار مناسب است و به دلیل داشتن هزینه پیاده سازی کمتر و مدیریت ساده تر، می تواند یک انتخاب مناسب باشد. با وجود کویل انبساط مستقیم نیز شما می توانید بدون نیاز به آب و به کمک مایع مبرد اقدام به خنک سازی محیط نمایید.

معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

 

مصارف برودت صنعتی

خنک سازی محیط و دستگاه های بزرگ که در هنگام کار، گرمای زیادی تولید میکنند بسیار با اهمیت است. زیرا این دستگاه ها برای کاهش مشکلات مختلف، نیازمند سیستم خنک سازی کاملا یکپارچه ای می باشند. در صنایع مختلفی چون پلاستیک، سنگ و یا ذوب آهن و... که گرمای محیط و دستگاهی بسیار زیاد می باشد میتوان از انواع چیلر تراکمی استفاده کرد. این چیلرها براساس میزان حساسیت و اهمیت ثبات بسیار بالا می توانند در صنایع مختلف استفاده شوند و دمای خنک سازی بین منفی 40 تا 3 درجه سانتی گراد را برای شما تامین کنند.

 

انواع چیلرهای تراکمی

چیلرها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که مبنای آن نیز نوع کمپرسور و کندانسور به کار رفته در آنها می باشد و براساس روش کارکرد این دو بخش می توان چیلر تراکمی را به سادگی دسته بندی کرد.

معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

 

چیلر تراکمی روتاری

این نوع چیلرها که به کمک کمپرسورهای روتاری کار می کنند، این نوع کمپرسورها به دلیل داشتن ظرفیت کم خود بیشتر در محیط های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع کمپرسورها بیشتر به کمک پیشتون کار می کنند و شبیه به کمپرسورهای پیستونی هستند و درون آن قطعات زیادی مانند میل لنگ، پیستون و پره وجود دارد که هرکدام کارکرد خاص خود را دارد.

 

کمپرسورهای اسکرال

استفاده از کمپرسورهای اسکرال در چیلر تراکمی برای محیط های خانگی و یا اداری بسیار کاربردی است. ظرفیت این نوع کمپرسورها کم می باشد، اما به نسبت با داشتن ظرفیت 5 تا 100 کیلو وات می توانند نیاز یک محیط اداری را برطرف کنند. این کمپرسورها به منظور ایجاد فشار بر روی ماده مبرد از دو بخش حلزونی استفاده می کنند به گونه ای که با چرخش گاز بین این دو بخش حلزونی ماده مبرد متراکم شده است.

معرفی چیلر تراکمی و روش کارکرد آن

 

کمپرسورهای پیستونی

این کمپرسورها دارای ظرفیتی بین 2 الی 210 کیلو وات می باشند و برای مصارف خانگی و صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کمپرسورها از قطعات مکانیکی مختلفی تشکیل شده است که شامل میل لنگ، شاتون و... می باشد که ماده مبرد با ورود به آن و به کمک سوپاپ های مکش فشرده سازی می شود.

 

کمپرسور اسکرو

این نوع کمپرسورهای صنعتی دارای ظرفیت بسیار زیادی می باشند. این نوع از کمپرسورهای ظرفیت بالا مناسب برای انواع چیلر تراکمی می باشند و با داشتن دو بخش مارپیچ نر و ماده و چرخش گاز در این دو بخش می تواند به سادگی ماده مبرد را فشرده سازی نمود.

 

انواع چیلر تراکمی بر اساس کندانسور

چیلر تراکمی آبی و یا آب خنک

این نوع کندانسورها نوعی روشی برای خنک سازی و نوعی مبدل حرارتی پوسته ای و لوله ای می باشند که از طریق جریان پیدا کردن آب سرد، گرمای مورد نظر را از مبرد دفع می کند. در این روش با خنک سازی مبرد از سوی دیگر وارد این محفظه می شود و در اثر تماس با لوله ها به سرعت سرد می شود و دمای خود را از دست می دهد.

چیلرهای تراکمی تبخیری

در این نوع از چیلر تراکمی، خنک سازی براساس فرایند تبخیر ماده مبرد انجام می پذیرد. در این روش بخار موجود در کمپرسور وارد لوله های موجود در کویل کندانسور می شود و به کمک جریان آبی که از سوی نازل دیگر وارد آن می شود تبخیر می شود و بخشی از این آب با دریافت گرمای لوله ها،سعی در خنک سازی بخار مبرد می کنند و عمل سرد سازی مبرد در این بخش انجام می شود.

چیلر تراکمی هوا خنک

با استفاده از انواع فین و تیوب یا میکروکانال های مختلف جریان هوای محیط از آن بخش عبور می کند و به کمک لوله های بخار هوای مبرد به این بخش که در آن تعدادی فن قرار دارد، هدایت می شود و از سوی دیگر آن نیز بخار مبردی که در لوله ها وجود داشته است، از آن خارج می شود و وارد لوله های کویل می شود.

 

طول عمر چیلر تراکمی چقدر است؟

چیلر تراکمی نسبت به مدل های قدیمی تر، عملکرد طولانی تر دارد، اما باید به صورت دوره ای همیشه بررسی شود. بیشترین مشکلی که در این سیستم ها به وجود می آید، توسط کمپرسورهای آن می باشد، این قطعه چون دلایل مکانیکی بسیار زیادی دارد، دارای طول عمر کمتری نسبت به قطعات الکترونیکی می باشد. در صورت طراحی صحیح چیلر تراکمی عمر مفید این قطعه در حدود 20 سال می باشد. مدل های اسکرال و همچنین اسکرو که طراحی ساده تر و قدیمی تری دارند، به نسبت مدل های جدید دارای طول عمر بسیار بیشتری هستند. همچنین به منظور افزایش طول عمر انواع چیلر تراکمی شما باید به شرکت های تولید کننده قطعات و افرادی که آنها را نصب می کنند نیز دقت داشته باشید، تا یک سیستم یکپارچه در اختیار داشته باشید. اما مشکلات ناشی محیطی نی می تواند تا حدود زیادی تاثیر بر روی بخش های مختلف چیلر تراکمی بگذارند. وجود گرد و خاک می تواند باعث استهلاک برج ها شود و باعث رسوب گذاری سریع تر در درون چیلر تراکمی شود. از طرفی نیز کمپرسورها به دلیل وجود اصطکاک زیاد و کارکرد زیر فشار بسیار زیاد می توانند به مرور زمان با مشکلاتی روبرو شوند که در صورت سرویس سالانه می توان از این مشکلات جلوگیری کرد.

چیلر تراکمی یکی از محبوب ترین سیستم های خنک سازی برای محیط های اداری، صنعتی،خانگی می باشد که می توانند به کمک ماده مبرد موجود در خود...