دفتر مرکزی: تهران خیابان انقلاب، دروازه دولت، خیابان خاقانی، پلاک۱۲

جزئیات مقاله

image
تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

ایجاد یک مکانیزم برای تهویه مطبوع نیازمند استفاده از روش ها و ابزارهای پیشرفته ای می باشد که به شما این اجازه را می دهد تا شرایط هوایی را به گونه ای تغییر دهید که شرایط برای زیستن و یا کارکرد و یا همچنین عملیات صنعتی به حد مطلوبی برسد. به واسطه وجود این روش، شما می توانید برای محیط هایی که در نظر دارید، شرایط هوایی را ثابت نگه دارید و یا آن را بسته به نیاز محیطی خود تغییر دهید. این روش شاخه ای از علوم مهندسی مکانیک می باشد هدف آن ایجاد شرایط مناسب برای کاربران و افراد مختلف یک محیط به منظور زندگی ساده تر می باشد، به همین منظور برای ایجاد و تهویه مطبوع شما نیازمند استفاده از دستگاه هایی با ظرفیت های ثابتی می باشید که بسته به اندازه محیط و نیاز شما، می توانند متفاوت باشند. این دستگاه ها با ایجاد تغییرات هوایی و کنترل آن می تواند مدت های طولانی را باعث ثبات هوای یک محیط شوند.

 

تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

 

انواع سیستم های تهویه هوای مطبوع تهویه مطبوع

در اصل به سیستم هایی گفته می شوند که می توانند سه عامل اصلی تغییر شرایط جوی را که شامل، رطوبت، دما و سرعت جریان هوا می باشد را کنترل کنند. در اصل هدف اصلی این دستگاه ها انتقال گرما و سرما به یک محیط و متعادل نگه داشتن آن می باشد که سبب می شود هوای یک محیط تا حدود زیادی تغییر کند. سیستم های تهویه مطبوع دارای دسته بندی های مختلفی می باشد که معمول ترین آنها را می توان بر اساس نوع سیال موجود در دستگاه دانست که شامل سیستم تهویه مطبوع تمام هوا، سیستم های تهویه مطبوع هوا – آب و سیستم تهویه مطبوع تمام آبی تقسیم بندی نمود که هرکدام روشی کاملا خاص خود را به منظور تامین تهویه مطبوع در نظر دارند.

 

سیستم های تهویه مطبوع تمام هوا چگونه کار می کند؟

تهویه مطبوع تمام هوا یکی از کامل ترین و بهترین روش های ایجاد هوای مطبوع در یک محیط می باشد، اما در کنار داشتن مزایای بسیار زیاد خود دارای کمی معایب نیز می باشد. یکی از مهم ترین ایرادات این سیستم وجود تجهیزات و کانال های انتقال هوای بسیار زیاد می باشد که هزینه نگهداری و پیاده سازی آن را تا حدود زیادی افزایش می دهد. در این نوع دستگاه به منظور ایجاد هوای مناسب و کاملا مطبوع از دو دستگاه چیلر(برای تهیه آب سرد) و دیگ آبگرم(برای تهیه آب گرم) استفاده می شود که برای انتقال هوای مناسب به یک دستگاه بزرگ به نام هواساز مرکزی(A.H.U) متصل می شوند. این بخش از تجهیزات تهویه مطبوع تمام هوا، در یک محیط جداگانه و در یک اتاقک مخصوص نصب می شود و به وسیله کانال کشی های مورد نظر، انتقال هوا به داخل کانال های اصلی را برای ایجاد هوای مطبوع به وجود می آورد. همچنین این روش به منظور تامین رطوبت مورد نظر خود از طریق عبور هوا بر روی یک کویل رطوبت زدایی و یا رطوبت زنی می شود تا فرایند تولید تهویه مطبوع به خوبی انجام شود.

 

تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

 

روش کارکرد سیستم های تهویه مطبوع تمام آب 

در محیط های کوچک تر که توانایی پیاده سازی روش تمام هوا برای تهویه مطبوع وجود ندارد، می توان از سیستم تمام آب استفاده کرد. این روش نسبت به مدل قبلی، دارای تجهیزات کمتر و هزینه پیاده سازی پایین تری می باشد که سبب راحتی کار و نصب آن می شود. اما از طرفی نیز به دلیل نبود برخی از تجهیزات نمی تواند به خوبی رطوبت هوا را کنترل کند و همین موضوع تنها عیب این روش میباشد. در این روش انتقال گرما و سرما از طریق یک سیال انجام می شود و در زمستان ها از یک دیگ آبگرم و در تابستان ها نیز از یک چیلر به منظور تولید تهویه مطبوع استفاده می شود. البته در این روش به منظور انتقال بهتر هوا کویل های مبدل حرارتی به کمک فن ها باعث میشوند تا هوای مطلوب این سیال از طریق کانال های موجود در محیط به محیط مورد نظر ارسال شود و همین سبب ایجاد هوای مناسب و مطبوع برای تنفس می شود.

 

روش کارکرد سیستم های تهویه مطبوع هوا – آب

در این روش مزیت ها و معایب هر دو روش بالا را در اختیار دارید و بسته به نیاز خود می توانید تجهیزات تهویه مطبوع خود را تغییر دهید. این روش با تهیه آب سرد و گرم در محیطی دور از فضای دستگاه های تهویه و ارسال آنها به مبدل های حرارتی سبب انتقال گرما و سرما می شوند. با انتقال گرما و سرما حال دستگاه های انتقال حرارت می توانند به سادگی دمای مورد نظر را کنترل کرد.

 

تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

 

اجزای تشکیل دهنده یک سیستم تهویه مطبوع

ابزارها و تجهیزات گوناگونی به منظور طراحی یک سیستم تهویه مطبوع نیاز است که وجود هر کدام الزامی است و هر کدام به گونه ای در این سیستم ها به کار گرفته می شود.

 

انواع منابع گرمایی

این بخش ها معمولا به واسطه سوخت و یا الکتریسیته حرارت ایجاد کنند و وظیفه تولید هوای گرم را برعهده دارند. البته این نوع منابع بیشتر بر اساس نوع سیالی در خود جای داده است دسته بندی می شوند و شامل دیگ( که در آن سیال گرم میشود) و کوره (که سیال موجود توسط گاز گرم می شود) دسته بندی می شوند.

 

انواع منابع ایجاد برودت(سرما)

تنها یک روش مناسب برای ایجاد سرما در سیستم تهویه مطبوع وجود دارد که آن به کمک برودت تبخیری می باشد. در این روش هر چه سرعت تبخیر بیشتر باشد، میزان سرمایشی که توسط آن به وجود می آید نیز بیشتر است. این ابزارها در سیستم های تهویه مطبوع به نام چیلر شناخته می شوند که بسته به میزان سرعت تبخیر دسته بندی می شوند. چیلرها به دو نوع ضربه ای(معمولی) و یا جذبی دسته بندی می شوند که هر دو از روشی به نام تبخیر ماده مبرد استفاده می کنند و سرما از طریق تبخیر این ماده در درون دستگاه به وجود می آید.

 

تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

 

مخزن های انبساط

اگر از سیستم های آبی استفاده می کنند، به بخشی به نام مخزن انبساط نیاز دارید. در روش تهویه مطبوع با استفاده از روش تمام آبی، چون با تغییر دمای آب و بسته بودن این حلقه انتقال دما، احتمال وجود فشار به کل سیستم به منظور تغییر حالت آب به وجود می آید که می تواند سبب بروز مشکلات زیادی در سیستم شود، به همین دلیل از محزن های انبساط در این نوع سیستم تهویه استفاده میشود. فقط یک مدل دیاگرامی از این نوع مخزن ها در جهان وجود دارد و وظیفه آن نیز بررسی میزان تغییرات فشار سیالات درون سیستم تهویه مطبوع می باشد.

 

پمپ ها

به منظور انتقال سیالات(هوا و یا مایعات) نیازمند استفاده از پمپ ها در سیستم تهویه مطبوع هستیم. پمپ ها در اصل به دو صورت و به منظور انتقال هوا و مایعات دسته بندی شده اند که شامل پمپ حلزونی(برای انتقال مایعات) و فن و بادزن(برای حرکت گازها) مورد استفاده قرار می گیرند. در این دو نوع پمپ شما می توانید بسته به نیاز خود حالت هایی چون جریان محوری و جریان عمودی را در اختیار داشته باشید و سیستم تهویه مطبوع خود را به واسطه آنها کنترل کنید.

 

رطوبت زن و رطوبت گیر

به منظور افزایش و یا کاهش رطوبت از دستگاه هایی به منظور رطوبت زن استفاده می شود که دارای انواع مختلفی از جمله، تشتکی، دیسکی، فراصوتی، پاششی، بستر صلب، بستر متخلخل می باشد که هر کدام می توانند به روشی به هوای مورد نظر رطوبت را انتقال دهند.

 

تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کند؟

اما در کنار این ابزارها روشی نیز برای کاهش رطوبت یک هوا و ایجاد یک سیستم درست تهویه مطبوع وجود دارد که به آن رطوبت گیر گفته می شود. این دستگاه ها معمولا از روشی به نام تعرق استفاده می کنند تا بتوانند رطوبت موجود در هوا از بین ببرند. در این روش با کاهش دمای آب، به نقطه ای به نام نقطه شبنم می رسد که در این قسمت رطوبت هوا به صورت قطرات ریز آب از هوا جدا می شود.

 

مزیت های استفاده از سیستم تهویه مطبوع

در محیط های بسیار گرم و یا سرد، احتمال بروز بیماری بسیار زیاد است، به عنوان مثال در محیط های بسیار گرم، احتمال بروز گرمازدگی افزایش پیدا می کند که در محیط های بیمارستانی و یا محیط های بسته می تواند بسیار خطرناک باشد. امواج گرمایی یکی از کشنده ترین پدیده های هوایی می باشد که برای رفع آن نیازمند استفاده از این سیستم هستید. همچنین به منظور ایجاد یک محیط مناسب و غیر آلرژیک نیز می توانید از سیستم تهویه مطبوع استفاده نمود. همچنین طبق تحقیقاتی در مورد تهویه مطبوع وجود دارد، مشخص شده است که این روش که در گذشته، فقط در کارخانه ها استفاده می شود، حال با وارد شدن به محیط های اداری و کاری می تواند تا بیش از 24 درصد افزایش بهره وری را به همراه داشته باشد، زیرا وجود هوای مطبوع باعث کاهش استرس و تنش های کاری می شود می تواند تمرکز بیشتری را برای افراد به ارمغان آورد. حتی در برخی از مناطق از این روش برای محافظت از کودکان در فصل های سرد و یا گرم سال نیز استفاده میشود که سبب نجات جان بسیاری از این کودکان می شود

تهویه مطبوع یکی از روش های ایجاد هوای مناسب برای محیط های داخلی و بسته میباشد که به واسطه آن می توانید ...